Książę William na obchodach rocznicy Bitwy pod Messines w Belgii

Dziś Książę William jako reprezentant Wielkiej Brytanii, udał się w kilkugodzinną podróż do Belgii, aby uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających 100. rocznicę bitwy pod Messines, w której brały udział wojska brytyjskie i niemieckie. W wyniku ataków śmierć poniosło 10 tysięcy żółnierzy niemieckich.A oto krótkie streszczenie tego historycznego wydarzenia :
Rankiem 7 czerwca 1917, o 2:50 brytyjska artyleria wstrzymała ogień. O 3:00 nad polem bitwy rozbłysły dwie flary, najpierw biała i chwilę później żółta (był to sygnał informujący o zbliżającej się detonacji). O godzinie 3:10 w ciągu 30 sekund wybuchło 19 min o łącznej masie ponad 455 ton amonitu. 
Jeden ładunek okazał się niewybuchem i nie eksplodował, inny odkryli wcześniej Niemcy. Kilka min nie wykorzystano, gdyż w momencie ataku znajdowały się za daleko od pozycji wroga. Wybuch miny oznaczonej kryptonimem Spanbroekmolen nastąpił kilkanaście sekund później niż zaplanowano, powodując śmierć kilkudziesięciu żołnierzy irlandzkich z 36 Dywizji (36th Ulster Division) Atak brytyjski był druzgocący, w wyniku detonacji poległo około 10 tysięcy żołnierzy niemieckich, a pozostali przy życiu byli zdemoralizowani i ogłuszeni.
Źródło : Wikipedia


Oficjalna ceremonia miała miejsce w Island of Ireland Peace Park. Został powitany przez belgijską księżniczkę Astrid oraz premiera republiki Islandii, Enda Kenny'ego. Na początku książę w towarzystwie pozostałych ważnych gości, złożył wieńce u podnóża Round Tower dla tych, którzy stracili życie, a następnie miał okazję spotkać się z potomkami poległych żołnierzy.Po zakończeniu uroczystości, udał się do Wytschaete Military Cemetery aby zobaczyć 16 krzyż pamięciowy irlandzki i złożyć hołd irlandzkim wojskom w sposób złożenia kolejnego wieńca.Na nim znajduje się także karteczka, na której jest napisane :

Dla wszystkich, którzy oddali swoje życie w wielkiej wojnie. Będziemy o nich pamiętać.Kolejne wyjście Williama zaplanowane jest na 10 czerwca, więc tego dnia zapraszamy na bloga!

1 komentarz:

  1. Dobrze,że reprezentuje królową na tak poważnych uroczystościach.W ten sposób przygotowuje się do roli króla.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 The Cambridge and Sussex Family , Blogger