Anglikanizm - cz.1 - definicja

Kilka razy otrzymałyśmy od Was zapytania dotyczące anglikanizmu, zasad i kultury tej religii, dlatego w najbliższym czasie pojawi się kilka notek związanych z tą religią.Słowo "anglikanizm", pochodzi od łacińskiego słowa ecclesia anglicana, które oznacza  angielski kościół. Wierzący określani są mianem anglikanów.

Anglikanizm, w swoich strukturach, teologii i formach kultu, jest powszechnie rozumiany jako odrębna tradycja chrześcijańska, stanowiąca pośredniość między tym, co postrzegane jest jako skrajność twierdzeń XVI-wiecznego katolicyzmu i luteranizmu oraz zreformowanymi odmianami protestantyzmu tamtej ery.

Wiara anglikanów opiera się na Piśmie Świętym i Ewangeliach, tradycjach Kościoła apostolskiego, episkopatu historycznego, pierwszych czterech soborach ekumenicznych i naukach Ojców Kościoła - żyjących w ciągu pierwszych  pięciu wieków chrześcijaństwa. Anglikanie rozumieją Stary i Nowy Testament jako "Księgę zawierającą wszystkie rzeczy niezbędne do zbawienia". Rozum i tradycja są postrzegane jako cenne środki do interpretacji pism świętych.

Anglikanie celebrują tradycyjne sakramenty, ze szczególnym naciskiem na Eucharystię, zwaną Komunią Świętą lub Wieczerzą Pańską. Msza Święta jest centralnym punktem kultu dla większości anglikanów, jako wspólna modlitwa i uwielbienie, w której czci się życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, dziękując Bogu za chleb i wino oraz niezliczone korzyści uzyskane przez mękę Chrystusa.

Księga Powszechnej Modlitwy, to zbiór modlitw, z której wierni modlą się w kościołach od stuleci. Została stworzona przez Thomasa Cranmera, który był wówczas arcybiskupem Canterbury w 1549 r. Księga ta jest uznawana za symbol wspólnoty kościoła.28 komentarzy:

 1. Dziewczyny mam właśnie pytanie do was, jestem ciekawa czy to prawda. Jak był ślub księżnej Kate i Williama to w Polskiej telewizji jeden z komentatorów powiedział, że Kate była katoliczka a dla Williama przeszła na Anglikanizm czy to jest prawda? Jakoś później i wcześniej nic o tym nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anglikanizm powstał tylko dlatego, że król Henryk nie należał do wiernych mężczyzn i kurtyzany mu nie wystaczały. Chciał się rozwiać z Katarzyną która nie mogła mu dać męskiego potomka. Papież się nie zgodził wiec ten się obraził i tak z pomocą swoich biskupów wysmyślił Anglikanizm. Od to taka religia obrażonego faceta...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Tak też było pokazane w filmie Tudorowie

   Usuń
  2. Ja też to słyszałam anglikanizm powstał za czasów Henryka VIII chyba chciał on unieważnienia ślubu kościelnego ale papież się nie zgodził dlatego zrezygnował z chrzecijaństwa i tak powstała wiara anglikanizm. czy to prawda post ciekawy ale mało informacji czekam na następne

   Usuń
  3. Oczywiście, że to prawda Anglikanizm powstał za panowania króla Henryka VIII Tudora, który chciał unieważnić swoje ślub z Katarzyną Aragońską. Ta nie dała mu męskiego potomka, a on uważał że tylko taki jest wstanie utrzymać tron. Miał syna, ale nie ślubnego bo jak ktoś wcześniej zaznaczył był mocno kochliwy.W tamtym czasie łączyły go relacje z Marią Boleyn, którą chciał poślubić, lecz papież nie zgodził się na unieważnienie ślubu z Katarzyną, czego Henryk nie chciał przyjąć.Skazując i zabijając wielu ludzi po drodze Henryk nie zważając na papieża z pomocą Cranmera ogłosił ślub z Katarzyną nieważnym i za niedługo został ogłoszony ślub z Anną i tak papież wydał ekskomunikę, której następstwem było zerwanie Anglii z Rzymem. I ta sprawa była podwaliną anglikanizmu...Dziewczyny bardzo fajny pomysł na post, ale jeżeli chcecie zrobić to dokładnie to warto się bardzo porządnie wgłębić w temat ;)

   Usuń
 3. Post o niczym. Zero informacji.
  Jeśli ktoś liczył, że czegoś się dowie z Waszego postu to mocno się rozczarował!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to jest dopiero wstęp i jakby mini zapowiedź :)

   Usuń
  2. Mam nadzieję, że będzie lepiej.

   Usuń
  3. Przecież jest napisane w tytule "Definicja" i "część 1" więc nie wiem dlaczego tak napisałeś/łaś.

   Usuń
 4. Z naciskiem na Eucharystię? Z tego co widać to tylko chrzest jest pokazywany ale Eucharystia?

  OdpowiedzUsuń
 5. Zuzia wysyłałaś list do Kate z okazji urodzin ? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie ja też ciekawa jestem jakie zdiecja będą odsyłać :-)

   Usuń
 6. Macie coraz to lepsze propozycje na notki :)
  PS: Wiem to może nie odpowiednie miejsce na tego typu komentarz ale musze zapytac bo umre z ciekawosci :)
  Zuzia czy dostalas odpowiedz od Ksiecia George z okazji 1 dnia w szkole :)Pytam bo z tego co widzę zamieszczasz notki z odpowiedziami na listy a przy tym luka ??? :);):)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na początku anglikanizm w zasadzie niewiele różnił się od katolicyzmu oprócz tego,że król Anglii był jego głową i to,że dla korzyści arystokracji przeprowadzono sekularyzację dóbr,zamknięto klasztory i zniesiono celibat.Współcześnie anglikanizm bardziej się różni.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystko fajnie ale dlaczego plagiatujecie? Czy naprawdę tak trudno samemu napisać artykuł?

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajnie, że powstała taka seria na blogu :) czekam na kolejne części.

  OdpowiedzUsuń
 10. Eucharystia nie stoi w centrum wiary anglikańskiej,tylko Biblia. Anglikanie bardzo rzadko przystępują do komunii i dzieje się to w czasie osobnego nabożeństwa, zupełnie innej niż to, które odbywa się co niedzielę. Kiedy byłam rok temu w Szkocji, często widziałam świątynie Szkockiego Kościoła Narodowy. Nie wiem na czym on polega, w ogłoszeniach wyczytałam jednak, że nabożeństwo z udzieleniem komunii odbywa się co trzy czy cztery miesiące. W ogóle w Szkocji widziałam bardzo wiele świątyń Kościołów o różnych dziwnie brzmiących nazwach, np. Szkocji Kościół Jezusa Chrystusa czy Szkocki Kościół Narodowy, i kilka świątyń zielonoświątkowców i baptystów. Zwiedzałam wtedy kilka miast i jedyny kościół katolicki zobaczyłam tylko w jednym mieście. Kiedyś zastanawiałam się czy królowa Elżbieta II, która jest głową kościoła anglikańskiego, tak jak papież jest głową kościoła katolickiego, czy ona podpisała ustawę aborcyjną zatwierdzoną przez brytyjski rząd. No bo przecież Królowa musi podpisać te ważniejsze ustawy. No i pewnie miała dylemat: jako głowa Kościoła powinna stać na straży wiary, a jako Królowa powinna podpisać ustawę. Ciekawe jak z tego wybrnęła???

  OdpowiedzUsuń
 11. Anglikanizm- temat obszerny i ciekawy, a tu króciutenki wpis pełen oderwanych skróconych informacji, czy wręcz skrótów myślowych. W ogóle to on brzmi jakby był przepisany z jakiejś notki znalezionej na Onet.pl poza tym błędy: nie ma czegoś takiego jak Księga Powszechnej Modlitwy, tylko The Book of Common Prayer (dosł. Księga Wspólnych Modlitw), jednak w Polsce anglikanie nazywają ją Modlitewnikiem Powszechnym. I taka właśnie jest jej nazwa. Poza tym miejsce Eucharystii w anglikanizmie zdecydowanie nie jest centralne. Czy mogłybyśmy wyjaśnić co to znaczy: "skrajność twierdzeń XVI wiecznego katolicyzmu i luterianizmu" oraz "episkopat historyczny"?

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziewczyny dlaczego nie dopuszczacie postów, które wytykają Wasze błędy? Ta notka to plagiat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli można zapytać, skoro to plagiat, to gdzie jest oryginalna treść tekstu?

   Usuń
  2. Tez chciałabym się tego dowiedzieć :) komuś chyba bardzo przeszkadza nasza praca, pisząc takie komentarze... pozdrawiamy!

   Usuń
 13. Dziewczyny mam pytanie kate i William wzięli ślub w opactwie Wetmisterskim ale jak się nie mylę to niedaleko tego opactwa znajduje się katedra Westmisterska ( Harry był tam na nabożeństwie pamięć taka że zapomniałam jakie to było nabożeństwo ) czy mogłybyście coś napisać o tej katedrze. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. A co do samej komunii/eucharystii dlaczego nie było jej na ślubie williama i kate i innych uroczystościach ,

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 The Cambridge and Sussex Family , Blogger