Plan oficjalnej wizyty Kate i Williama w Szwecji i Norwegii!

Dziś na oficjalnym koncie Pałacu Kensington opublikowano nowe szczegóły dotyczące wizyty księcia i księżnej Cambridge w Szwecji i Norwegii, która będzie miała miejsce w dniach 30 stycznia - 2 lutego 2018 roku.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Jak można przeczytać, para książęca pragnie poznać bliżej skandynawską kulturę. Nie zabraknie spotkań z młodymi ludźmi zamieszkującymi Szwecję i Norwegię jak i przedstawicieli obu państw - para książęca zostanie powitana przez Króla Carla Gustafa, Królową Silvię, Księżniczkę Victorię i Księcia Daniela ze Szwedzkiej Rodziny Królewskiej oraz Króla Haralda, Królową Sonję, Księcia Haakona i Księżną Mette-Marit z Norweskiej Rodziny Królewskiej.

Kate i William również będą mieli okazję porozmawiać z osobami pracującymi w sektorze zdrowia psychicznego, liderami biznesu, środowisk akademickich i naukowych, rządu, społeczeństwa obywatelskiego, a także branż twórczych.

A tak prezentuje się plan podróży:

Kate i William przybędą do Szwecji 29 stycznia. Spędzą noc w rezydencji ambasadora Wielkiej Brytanii w Szwecji.

30 stycznia (Dzień I) - Sztokholm

- Przyjęcie hokejowe w Vasaparken. Spotkają się ze specjalistami w tej dziedzinie i dowiedzą się w jakim stopniu ten sport jest on popularny w Szwecji.
- Obiad w Pałacu Królewskim zorganizowany przez Króla Carla Gustafa i Królową Silvię. Weźmie w nim udział także księżniczka Victoria, książę Daniel oraz 15 członków szwedzkiego dworu królewskiego.
- Spacer z Pałacu Królewskiego do Nobel Museum w towarzystwie księżniczki Victorii i księcia Daniela. Podczas spaceru, para książęca spotka się ze zgromadzonymi Szwedami.
- Wizyta w Nobel Museum. Kate i William spotkają się z niektórymi laureatami Nagrody Nobla oraz dowiedzą się więcej na temat tego wydarzenia.
- Wizyta w Ark Des, szwedzkim narodowym centrum architektury i designu.
- Uroczysta kolacja w rezydencji ambasadora Wielkiej Brytanii w Szwecji. Wezmą w nim udział członkowie Szwedzkiej Rodziny Królewskiej, przedstawiciele rządu i kultury, w tym premier Stefan Lofven oraz aktorzy Stellan Skarsgard i Alicia Vikander.

31 stycznia (Dzień II) - Sztokholm

- Wizyta w Karolinska Institute w towarzystwie księżniczki Victorii i księcia Daniela. Spotkają się z naukowcami i praktykantami, aby porozmawiać na temat pracy w zakresie psychologii, podejściem Szwecji do rozpowszechniania informacji o zdrowiu psychicznym oraz wpływu aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne. Dowiedzą się także o nowym programie YAM, który przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 14-16 lat.
- Wizyta w Matteusskolan w towarzystwie księżniczki Victorii i księcia Daniela. Spotkają się z dziećmi oraz wezmą udział w zajęciach w ramach programu YAM.
- Wizyta w domu towarowym NK. Kate i William oficjalnie dokonają inauguracji brytyjskiej wystawy. Będzie ona zawierać brytyjski design, modę oraz brytyjskie marki działające w Szwecji.
- Prywatne spotkanie z Pałacu Haga z księżniczką Victorią i księciem Danielem.
- Wzięcie udziału w wydarzeniu w Fotografiska Gallery. Książę William wygłosi swoje przemówienie. Następnie para książęca wybierze się w krótki rejs statkiem, podczas którego będą podziwiać widoki Sztokholmu nocą.

1 lutego (Dzień III) - Sztokholm i Oslo

- Briefing dotyczący możliwości operacyjnych Szwedzkich Sił Zbrojnych
- Przybycie na lotnisko Oslo Gardermoen. Powitają ich Książę Haakon i Księżna Mette-Marit. Następnie udadzą się do Pałacu Królewskiego.
- Powitanie przez Króla Haralda i Królową Sonję w Pałacu Królewskim. Odbędzie się także lunch, w którym wezmą udział inni członkowie norweskiej rodziny królewskiej.
- Wizyta w Princess Ingrid Alexandra Sculpture Park, który znajduje się w ogrodach Pałacu. Para książęca będzie miała okazję spotkać się z Norwegami.
- Wzięcie udziału w wydarzeniu MESH w towarzystwie księcia Haakona i księżnej Mette-Marit. Jest to wydarzenie zorganizowane dla przedsiębiorstw i firm rozpoczynających działalność. Kate i William spotkają się z przedstawicielami norweskich i brytyjskich firm.
- Oficjalny bankiet w Pałacu Królewskim zorganizowany przez norweską parę królewską. Wezmą w nim udział członkowie rządu, liderzy biznesu, przedstawiciele norweskiego przemysłu kreatywnego, a także norwescy weteranie wojenni. Król Harald i Książę William wygłoszą swoje przemówienia.

2 lutego (Dzień IV - ostatni) - Oslo

- Wizyta w Hartvig Nissen School, w której były kręcone sceny do popularnego norweskiego serialu młodzieżowego Skam. Para książęca spotka się z aktorami jak i producentami serialu, a później dowiedzą się od uczniów jak ten serial wpłynął na rolę odgrywaną w mediach społecznościowych.
- Prywatne spotkanie z księciem Haakonem i księżną Mette-Marit w ich rezydencji Skaugum.
- Wizyta w Holmenkollen w towarzystwie księcia Haakona i księżnej Mette-Marit. Zobaczą, jak Norwegowie podkreślają znaczenie ćwiczeń i dobrego samopoczucia.
- Wizyta na skoczni Holmenkollen. Obejrzą trening norweskich skoczków w wieku poniżej 18 lat.
- Wzięcie udziału w wydarzeniu zorganizowanym przez Norweską Federację Narciarską, podczas którego para spotka się z przedszkolakami. Ponadto wezmą udział w zajęciach prowadzonych na świeżym powietrzu. Zaplanowane są także rozmowy z instruktorami narciarskimi.
- Wylot z Holmenkollen do Londynu

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak czekać na pierwszą w tym roku oficjalną wizytę Kate i Williama! Zarówno w Szwecji jak i Norwegii będą po raz pierwszy.


18 komentarzy:

 1. Nie ma aktorki, która nazywa się Stellana Skarsgard, tylko jest aktor Stellan Skarsgard, ojciec Alexandra z Pretty little liars i Czystej Krwi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Demonstrację norweskich skoczków. Chyba chodziło o trening ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wizyta nie " w stoczni Holmenkollen" tylko "na skoczni Holmenkollen" ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę że w Szwecji jest program lepiej rozbudowany i tam spędza około 3 dni łącznie a w Norwegii półtora. Ale strojów trochę będzie. Mam tylko pytania takie dwa czy George i Charlotte będą bo z jednej strony George chodzi do szkoły i trochę źle to wygląda jakby opuścił a nie wykonuje żadnych obowiązków a z drugiej fajnie by było zobaczyć dzieci.
  I drugie pytanie bo jest to wizyta oficjalna a nie państwowa i tam jest bankiet czy przyjęcie jakieś (bo bankiet jest przy wizytach państwowych które tylko przywódcy państw składają i musi zawsze być bankiet zwrotny w drugi dzień) i tak się zastanawiam czy tam jest błąd czy jest jakiś punkt protokołu który mówi ze może być jeden bankiet

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według ciebie pięcioletnie dziecko "wykonuje obowiązki"? Poza tym naprawdę myślisz, że jeśli opuści kilka dni w szkole, to nauczyciele to będą mieć za złe? Najważniejsze, że rodzice płacą fortunę szkole za każdy miesiąc.

   Usuń
  2. Nie chodzi o to, czy nauczyciele będą mieć mu to za złe. Chodzi o to, żeby nie faworyzować chłopca, że skoro on jest następcą tronu to mu wszystko wolno. To jego rodzice wybierają się w podróż, nie on. Zresztą niejednokrotnie Kate i William mówili, że chcą wychować dzieci tak, aby nie różniły się od swoich rówieśników. Więc dlaczego George ma opuścić szkołę w tym czasie.
   Do Polski i Niemiec K&W też zabrali dzieci i co? Widzieliśmy je tylko na lotnisku, bo ich rodzice meli bardzo napięty grafik. Tutaj jest podobnie, myślę, że jak zabiorą dzieci do Szwecji i Norwegii to będziemy mogli ich zobaczyć tylko na lotnisku. Na 100% nie będą wszędzie ciągać ze sobą dzieci.
   Zresztą podejrzewam, że George woli chodzić do szkoły - ma tam kolegów, poznaje nowe rzeczy, a dla 5 letniego chłopca to bardzo ciekawe. W podróży rodziców tylko siedziałby w ambasadzie nigdzie nie wychodząc.

   Usuń
  3. Fajnie, że tak wszystko rozpracowałaś. Dziś jest Międzynarodowy Dzień Fajnych Ludzi

   Usuń
  4. Królewskie dziecko jako własność publiczna- jego losy na językach ludu:-)

   Usuń
 5. Czy będą podane godziny w zakładce wyjścia tak jak podczas podróży do polski czy bez godzin

  OdpowiedzUsuń
 6. To teraz jestem tylko bardziej podekscytowana.Bardzo napięty,ciekawy program i najważniejsze,że tyle spotkań razem z Victorią i Danielem,a potem Mette i Haakonem.Jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy ktoś może ma artykuły o brytyjskiej rodzinie królewskiej?

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy podczas wizyty będzie okazja do zobaczenia Kate w tiarze? Kiedy Hiszpańska Rodzina Królewska odwiedzała Wielką Brytanię został wydany bankiet, na którym panie nosiły tiary, w SRK panie również często odbywają się przyjęcia "z tiarami", czy podczas tej wizyty też możemy na to liczyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to wizyta oficjalna a nie państwowa. Poza tym Kate i William nie są królem i królową ani nawet następcami tronu więc nie mamy na co liczyć

   Usuń
  2. A ja chciałabym zobaczyć jak Catherine i William tańczą np. walca np. na bankiecie

   Usuń
 9. W życiu nie pomyślałam, że mogą odwiedzić Hartvig Nissen School i spotkać z się z aktorami ze SKAM!! Bardzo się ucieszyłam i już nie mogę się doczekać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy program wizyty zwłaszcza tej wizyty na skoczni im zazdroszczę
  Ewa

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 The Cambridge and Sussex Family , Blogger