92. urodziny Królowej Elżbiety II - 20 ciekawostek na temat monarchini

Dziś Królowa Elżbieta obchodzi swoje 92.urodziny! Z tej okazji postanowiłam wykonać notkę, w której zawartych jest 20 ciekawostek na temat obecnie (najdłużej!) panującego brytyjskiego monarchy. Zapraszam do dalszej części!

International Business Times

1. Królowa Elżbieta II mówi biegle po francusku. W czasie spotkań z francuskimi przedstawicielami, nie potrzebuje tłumacza.

2. W czasie swojego panowania otrzymała 3,5 miliona paczek z korespondencji.

3. Królowa jest jedyną osobą w Wielkiej Brytanii, która nie posiada paszportu, nie musi także posiadać tablicy rejestracyjnej.

4. Była obecna 35 razy na Royal Variety of Performance.

The Independent

5.
Jej ulubionym hobby jest fotografowanie swoich najbliższych. 

6. W 1969 roku ukazał się pierwszy film dokumentalny na temat brytyjskiej rodziny królewskiej.

7. Co roku przewodniczyła oficjalnemu otwarciu Parlamentu, z wyjątkiem 1959 i 1963 roku. Wtedy była w ciąży z księciem Andrzejem i księciem Edwardem.

8. W 1986 roku Królowa zyskała miano pierwszego brytyjskiego monarchy, który złożył oficjalną wizytę w Chinach.

pinterest.com

9. Swój pierwszy e-mail wysłała w 1976 r. z bazy Armii Brytyjskiej.

10. W 1997 roku uruchomiono pierwszą internetową stronę poświęconą Pałacowi Buckingham.

11. Za czasów młodości, grywała w pantomimach podczas II wojny światowej. Zagrała m.in. księcia Florizela w Kopciuszku w 1941 roku. Odbywały się one w komnacie Waterloo na Zamku Windsor.

12. Raz zaskoczyła swojego lokacja prosząc go o podanie whisky swoim psom.

Daily Mail

13. W marcu 2004 roku była gospodarzem pierwszego przyjęcia poświęconego kobietom Women of Achievement.

14. Interesuje się końmi i wyścigami. Jej pierwszy koń miał na imię Peggy. Dostała go w prezencie na 4.urodziny od swojego dziadka, króla Jerzego V.

15. Jej obrączka została wykonana z bryłki walijskiego złota wydobywanego z kopalni Clogau St.David, która znajduje się w Walii.

16. Elżbieta ma 30 chrześniaków.

The Mercury News

17. Jeszcze gdy była księżniczką, miała okazję podróżować londyńskim metrem w maju 1939 roku w towarzystwie swojej siostry, księżniczki Małgorzaty oraz guwernantki Marion Crawford

18. W czasie swojego panowania, wraz z księciem Filipem wysłała kilkadziesiąt tysięcy pocztówek z okazji świąt Bożego Narodzenia.

19. Jest pierwszym brytyjskim monarchą, który obchodził 50. rocznicę ślubu.

20. Królowa wysłała swoje gratulacje drużynie Apollo 11, która wylądowała na Księżycu 21 lipca 1969 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wiadomość została dostarczona w metalowym pojemniku.

Boston Herald

Happy Birthday Queen Elizabeth!!

Newshub

Źródło: time.com

14 komentarzy:

 1. Ciekawe jak długo będzie żyć. Jej matka żyła 102 lata.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Z tej okazji postanowiłam wykonać notek..." - ?????
  "stronę poświęconą Pałacu Buckingham" - komu? czemu? (celownik) Pałacowi a nie Pałacu

  OdpowiedzUsuń
 3. W punkcie 10. wkradł się mały błąd. Powinno być "poświęconą Pałacowi Buckingham" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że królowa musi mieć prawo jazdy. W końcu robiła je podczas służby wojskowej. To dokument potwierdzający, że ma umiejętności, by prowadzić samochód. Z tego raczej nie można być zwolnionym. Jednak z tego co się orientuję królowa nie potrzebuje paszportu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.eska.pl/hotplota/news/krolowa-elzbieta-ii-prowadzi-samochod-ona-nie-ma-prawa-jazdy-aa-eSm8-u2Tq-QiK4.html

   Usuń
  2. Przecież Julia pisze o tablicy rejestracyjnej, a nie o prawie jazdy. To są dwie różne rzeczy. Tablica rejestracyjna to podłużna tablica umieszczona zarówno z przodu (poniżej maski samochodu) jak i z tyłu samochodu (poniżej bagażnika), i zawiera numer rejestracyjny samochodu, który służy do identyfikacji danego pojazdu. Wygląda np.tak KRM 3456, przy czym pierwsze litery wskazują na miasto powiatowe, gdzie jest zarejestrowany samochód. Natomiast prawo jazdy to dokument w postaci plastikowej karty wielkości dowodu osobistego uprawniający do kierowania samochodem.

   Usuń
 5. Niestety ostatnio na blogu są duże braki... Post z 17.04 dotąd nie został zaktualizowany, a postu z 19.04 dotyczącego otwarcia Commonwealth Heads nie ma w ogóle...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałam, że ,,aktualizacja pojawi się wkrótce'', a ponieważ w dni robocze przebywam poza domem, aktualizacje dopiero pojawiają się w weekend. Postaram się jeszcze dziś to zrobić lub co najmniej jutro ;).

   Usuń
 6. Niesamowita kobieta. Symbol wszystkich czasów, w których żyła/ żyje...

  OdpowiedzUsuń
 7. Trudno wyobrazić sobie świat bez niej.Jest od zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na trzecim zdjęciu od góry królowa ma pomalowane pazurki na jakiś kolor, jest to zauważalne po tonacji mimo że zdjęcie jest czarno-białe

  OdpowiedzUsuń
 9. Ma 30tu chrześniaków. Wiadomo kogo? Wiem że jest chrzestną brata księżnej Diany - Charlesa.
  A William, Harry czy Karol?

  OdpowiedzUsuń
 10. Co jest szczególnie ujmujące, to to, że królowej przez cały czas udało się zachować nienaganny styl; szczególnie w mało sprzyjających dobremu wzornictwu, koszmarnych latach 70, 80 i 90. Jej wizerunek to bezbłędny iście królewski szyk i niemalże już marka sama w sobie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 The Cambridge and Sussex Family , Blogger