Oficjalna wizyta w Maroko - Dzień II

Dziś książę i księżna Sussex rozpoczęli drugi dzień oficjalnej wizyty w Maroko. Ich plan prezentował się następująco: wizyta w pensjonatach zbudowanych dzięki inicjatywie ,,Education for All'', wizyta w szkole Lycee Qualifiant Grand Atlas, a wieczorem - obecność na przyjęciu zorganizowanym przez ambasadora Wielkiej Brytanii w Maroko, Thomasa Reilly. Po więcej szczegółów zapraszam do dalszej części!

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Drugi dzień para książęca zaczęła od wizyty w miejscach znajdujących się niedaleko gór Atlas, które są położone na północy kraju. Jest to jedno z najstarszych pasm górskich, które rozciąga się na 2,5 tysiąca kilometrów przez Maroko, Algierię i Tunezję. Obecnie na jej terenach zamieszkuje wiele roślin (np. cedr atlaski, sosna czarna, dąb algierski) i zwierząt, które są zagrożone (np. lamparty afrykańskie, makak berberyjski), a niektóre z nich już wymarły (np. niedźwiedzie Atlas, lew berberyjski, słoń północnoafrykański).

dailymail.co.uk

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Para książęca została ciepło powitana przez kobiety,  które korzystają z programu edukacyjnego Education For All. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie organizacji Education For All Morocco:
Bardzo mała liczba dziewcząt pochodzących ze społeczności wiejskiej, która zamieszkuje tereny Gór Atlas, ma możliwość kontynuowania swojej edukacji poza szkołą podstawową. Szkoły średnie są oddalone o kilka kilometrów, znajdują się w większych miastach. Niestety edukacja na wyższym poziomie nie jest dla nich dostępna ponieważ: ich rodzice nie posiadają wystarczających środków finansowych na ich zakwaterowanie lub transport do szkół średnich. Również może być tak, że ich rodzice nie mają zaufania do tychże istniejących placówek edukacyjnych dlatego nie chcą, by ich córki przebywały poza domem. Pomimo wsparcia marokańskiego rządu w zakresie polityki edukacyjnej i praw kobiet, na obszarach wiejskich aż 83% kobiet jest analfabetkami. Wierzymy, że inwestowanie w edukację dziewcząt jest niezbędne, ponieważ wykształcona dziewczyna będzie miała możliwość kształcić swoją rodzinę, a także całą społeczność. 
https://twitter.com/KensingtonRoyal

dailymail.co.uk

Program Education For All (w skrócie: EFA) został stworzony, aby pomóc dziewczętom z regionu górskiego High Atlas w zapewnieniu im edukacji na poziomie szkoły średniej. W dalszej części tekstu marokańskiej inicjatywy edukacyjnej można przeczytać: Budujemy i prowadzimy wysokiej jakości internaty dla dziewcząt w przedziale wiekowym 12-18 lat. Wszystko jest dostarczane za darmo. Oferujemy 3 posiłki dziennie, gorące prysznice, wygodne łóżka, dostęp do komputerów, wsparcie studyjne za pośrednictwem międzynarodowego programu wolontariatu. Takie otoczenie ułatwia młodym dziewczynom osiedlenie się i rozwój w ich nauce. 

dailymail.co.uk

Pierwszy internat EFA został utworzony w 2007 roku, który miał na celu dostęp do szkolnictwa średniego dla 36 dziewcząt. Następnie we wrześniu 2009 roku otwarto drugi pensjonat, który znajduje się w rejonie High Atlas (który jest oddalony o 100 kilometrów od Marrakeszu). Chęć dziewcząt do edukacji średniej tak wzrosła, że zebrano fundusze na budowę trzeciego ośrodka - tym razem w Ouirgane. Obecnie z inicjatywy EFA otwarto 5 budynków. Jednym z najnowszych pensjonatów jest ośrodek edukacyjny w Asni, w którym swoją wiedzę poszerza 48 dziewcząt. W 2017 roku sporządzono bilans, z którego można było odczytać, że liczba podopiecznych wzrosła do 148 osób.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Temat edukacji i praw kobiet jest szczególnie bliski księżnej Meghan. Jeszcze zanim została żoną księcia Harry'ego, angażowała się w różne inicjatywy wspierające pozycje kobiet. Ponadto niedawno ogłoszono jej patronat nad organizacją Association of Commonwealth Universities, która organizuje wymiany studenckie dla osób zamieszkujących państwa wchodzące w skład Wspólnoty Narodów. Książę Harry również angażuje się w sprawy mające na celu wzmocnienie pozycji młodzieży na arenie międzynarodowej.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Na początku księżna Meghan miała okazję zrobić hennę na ręce (jest to barwnik roślinny, który służy do malowania skóry), którą wykonała 17-letnia Samira. Jak można zobaczyć poniższe zdjęcia, książę był pod wrażeniem hinduskiego tatuażu małżonki (który symbolizuje błogosławieństwo). A teraz ciekawostka - wiadome jest, że księżna Meghan potrafi się posługiwać kilkoma językami obcymi. Miała okazję podzielić się swoimi umiejętnościami w języku francuskim. Podczas rozmowy z uczennicami, powiedziała ,,On peut rentrer?'', co oznacza po polsku: ,,Czy możemy wejść?''. Filmik znajduje się na końcu posta.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Następnie para książęca miała okazję zwiedzić klasy, w którym są prowadzone zajęcia. Mieli okazję się dowiedzieć, w jaki sposób uczennice chcą wiązać swoją przyszłość związaną z edukacją, w jakich kursach chcą uczestniczyć, jaki jest ich wymarzony kierunek oraz który uniwersytet jest dla nich wielkich marzeniem do poszerzania swojej wiedzy.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Na sam koniec spotkania, wykonano pamiątkową fotografię. Nie zabrakło spotkania z dwiema uroczymi dziewczynkami, które były podekscytowane wizytą członków rodziny królewskiej w ich kraju.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Kolejnym przystankiem była wizyta w Lycee Qualifiant Grand Atlas - jednej ze szkół znajdujących się niedaleko gór Atlas. Placówka ta posiada trzy oddziały: przedszkole, szkoła podstawowa i szkoła średnia. Wizyta Ich Królewskich Wysokości miała na celu zapoznania się z obecnymi wysiłkami edukacyjnymi, z którymi się zmagają uczniowie i nauczyciele oraz dowiedzenia się, jakie są ich dalsze plany dotyczące edukacji.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Na początku spotkali się z nauczycielami placówki, aby dowiedzieć się, jakie oferowane są zajęcia edukacyjne oraz jakie uczniowie robią postępy w nauce. Podczas rozmowy, jedna z nauczycielek powiedziała do księżnej: ,,Gratulujemy z okazji ciąży''. Po chwili książę Harry żartobliwie zapytał żonę: ,,To ty jesteś w ciąży?''. Na co księżna odparła: ,,Niespodzianka!''. Również głównym tematem dzisiejszych rozmów były dziewczęta, które uczą się w tej placówce dzięki inicjatywie Education For All.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

dailymail.co.uk

Następnie udali się na zwiedzanie szkoły. Odwiedzili jedną z sal, gdzie w tamtym czasie odbywały się zajęcia języka angielskiego. Później udali się na boisko, aby zobaczyć jak przebiega lekcja wychowania fizycznego. Uczniowie mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami sportowymi w czasie meczu piłki nożnej.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

dailymail.co.uk

A to są (według mnie) dwa najlepsze, a zarazem urocze zdjęcia dnia:

dailymail.co.uk

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie z członkami obu drużyn sportowych.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

dailymail.co.uk

Po spotkaniu z uczniami Lycee Qualifiant Grand Atlas, uczestniczyli w inwestyturze Michaela McHugo, założyciela Education For All w Maroko. Książę Harry miał okazję zaprezentować Order Imperium Brytyjskiego - Kawaler Orderu (MBE). Pan Michael otrzymał to niezwykłe wyróżnienie od Jej Królewskiej Mości za wielkie zaangażowanie w poprawę jakości edukacji wśród kobiet i mężczyzn w Maroku.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Podczas dzisiejszej ceremonii, książę Sussex powiedział: Z wielką przyjemnością, w imieniu Jej Królewskiej Mości, przekazuję Tobie tę niezwykłą odznakę honoru. Pragnę Tobie pogratulować tak wielkiej i ciężkiej pracy, którą wykonałeś w celu poprawy sytuacji dotyczącej równości płci. Następnie Meghan i Harry porozmawiali z niektórymi dziewczętami, które przygotowują się do ważnego egzaminu, które otwierają szanse na rozpoczęcie nauki na uniwersytetach.

dailymail.co.uk

https://twitter.com/KensingtonRoyal

CO MEGHAN MIAŁA NA SOBIE:

Marynarka - Alice & Olivia Simpson
Sweter - Misha Nonoo  (który później zamieniła na koszulę projektu Artizia)
Szalik - Artizia
Buty - Birdies (które później zamieniła na szpilki firmy Manolo Blahnik)
Kolczyki - Boh Runga
Okulary - Illesteva York

Zdjęcia: Just Jared

Filmiki z wizyty:Natomiast wieczorem odbyło się przyjęcie na cześć księcia i księżnej Sussex. Zostało one zorganizowane przez ambasadora Wielkiej Brytanii, Thomasa Reilly (odbyło się w jego rezydencji) w Rabacie, stolicy Maroka. Gdy para książęca przybyła na miejsce, miała okazję poddać się kolejnemu odświętnemu, marokańskiemu zwyczajowi - umyli ręce w pachnącej wodzie różanej. Oprócz Ich Królewskich Wysokości, na tym wydarzeniu było obecnych 130 osób, w tym kobiety, młodzi przedsiębiorcy, sportowcy i oficerowie wojskowi.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/KensingtonRoyal

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Głównym tematem tego przyjęcia były rozmowy dotyczące wpływu kobiet i młodych ludzi na sprawy międzynarodowe. Jak podaje jedna z osób uczestniczących w przyjęciu, księżna wraz ze zgromadzonymi omawiała granice, przed jakimi stoją kobiety na świecie. Ponadto powiedziała: ,,Kobiety muszą podejmować się wielkich wyzwań na całym świecie''.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Natomiast książę Harry miał okazję pokonwersować z członkami marokańskiej żandarmerii, którego członkowie przeszli szkolenie w Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst. Jego Królewska Wysokość opowiedział im o swoich zmaganiach podczas szkoleń przeprowadzanych w Sandhurst oraz w jaki sposób uczęszczanie do tej akademii wpłynęła na jego zaangażowanie w pomoc weteranom wojennym. Nie zabrakło również wzmianki na temat Invictus Games, które co roku cieszą się wielką popularnością.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/KensingtonRoyal

CO MEGHAN MIAŁA NA SOBIE:
Suknia - Christian Dior
Kolczyki - Birks Snowstorm
Kopertówka - Christian Dior
Szpilki - Christian Dior

dailymail.co.uk

Filmiki z przyjęcia:
33 komentarze:

 1. Meghan promienieje -przerwa dobrze jej zrobiła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie! Chyba zmieniła stylistę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ona nie ma stylisty! to zostało już potwierdzone, Meghan sama sie ubiera/decyduje co założyć

   Usuń
  2. To może jednak zatrudnila

   Usuń
  3. No właśnie, są ludzie którzy nie potrzebują stylisty, tylko ubierają się sami w to co akurat im się podoba, ja np. Nie potrafiła ym się ubrać w to ci inni by mi kazali :)

   Usuń
  4. Meghan sama się ubiera i czesze i maluje (w przeciwieństwie do kate), to potwierdzone

   Usuń
 3. Uwaga o braku stylisty bez więkzego znaczenia. Nie ma znaczenia czy ma stylistę czy nie. Chodziło o to, że znaczenie ma co ubiera, bo jako jedna z wielu reprezentuje kogoś ważniejszego od siebie. Krótko mówiąc jest w pracy. W luźniejszym stroju przekierowuje uwagę na obowiązki, a nie na siebie. Można ? Można.

  OdpowiedzUsuń
 4. Meg promienieje. Jest taka miła, piękna i cudowna <3 brakowało tego diamentu w BRK!

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba stylistę zatrudniła... jasna sukienka super!

  OdpowiedzUsuń
 6. Diamentu? Bo padne :D
  Chyba błędu.
  Wpuszczajac ja do rodziny pokazali ze juz nie sa ekskluzywna, zamknieta grupa. Zawsze wszystko u nich bylo owiane tajemnica
  Po ostatnim pobycie Meg w NY utwierdzilam sie ze dla slawy zrobi wszystko


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kiedy BRK była ekskluzywną grupą???

   Usuń
  2. Też tak sądzę, ona jest celebrytka, nie udało się jej zabłysnąć w aktorstwie, to zrobi wszystko aby być teraz w centrum uwagi.
   Jest taka sztuczna i skupiona na sobie we wszystkim co robi. Zgadzam się, że BRK wiele straciła przyjmując ja do swojego grona, przecież nawet dla Brytyjczykow z wyższej klasy sredniej byłaby ona nieodpowiednia kandydatka na synowa.

   Usuń
  3. Też tak to widzę.

   Usuń
 7. Harremu i Meghan służy odskocznia od Londynu i Wielkiej Brytanii. Wyglądają na wyluzowanych i szczęśliwych.
  Wszystkie dzisiejsze stylizacje są świetne. Ta ostatnia przywodzi na myśl suknie księżnej Kate sprzed roku ze Skandynawii, a to jedna z moich ulubionych kreacji.
  Świetnie, że postanowili zostać dzień dłużej by pobyć ze sobą w tak urokliwym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, dobry pomysł wykorzystać też pobyt trochę dla siebie...

   Usuń
  2. Mam wrażenie, że Brytyjczycy też za nią nie tęsknią

   Usuń
 8. Dziewczyny przestancie zazdroscic ciezarnej , pieknie wyglada

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam szczerze, że nie zachwycają mnie stylizacje Meghan. Tzn. podobają mi się te zwyczajne, bez udziwnień np. z szalikiem i granatowym żakietem. Z kolei biała suknia, choć stylizowana na styl arabski jest jakby bezkształtna i bez uroku. Choć wiadomo - kwestia gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba mamy podobny gust

   Usuń
  2. Dokładnie, uważam tak samo, stylizacja z marynarka chociaż prosta to obłędna, a ta suknia... sama suknia ładna ale księżna wyglada w niej niekorzystnie

   Usuń
 10. Czy Meghan ma na lewej ręce hennę?

  OdpowiedzUsuń
 11. Zarówno pierwszego jak i drugiego dnia wizyty księżna zachwyca stylizacjami czekam na więcej informacji

  OdpowiedzUsuń
 12. Co ten biustonosz zrobił z jej piersiami (w tej długiej sukni)? Nie wygląda to dobrze. Natomiast suknia bardzo ładna

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta suknia przypomina worek, przynajmniej na Meghan. No i biust wygląda tragicznie.
  Też lubię Meghan w casualowych stylizacjach. I m bardziej olśniewająco chce wyglądać,tym gorzej wychodzi. Kombinowanie jest zbędne. Meghan wygląda świetnie w prostocie

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak wieczorem wyglądała okropnie (ta suknia układała się na niej strasznie), to dzisiejszemu stylizacjami jestem zachwycona. Zarówno tą z porannej wizyty, a jeszcze bardziej czarną planowaną sukienką.

  OdpowiedzUsuń
 15. Od wczoraj dyskutujecie o sukniach, a czy ktokolwiek tu zwrócił uwagę, że Meghan biegle mówi po francusku, a Harry... no, cóż. Podobnie zresztą Kate i Will. Albo czy któraś sprawdziła, jakimi sprawami się tam zajmują?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na zdjęcia trudno zauważyć, że ktoś mówi po francusku...

   Usuń
  2. Niewiele osób zwróciło uwagę na ten francuski, gdyż mało kto ogląda filmiki i wsłuchuje się w używany język. Zwykły człowiek co najwyżej zerka na fotki, czyta notkę i tyle. Umówmy się, że nie jest to jakaś wysokiej rangi wizyta państwowa, od której zależą losy świata. Spróbowanie lokalnych potraw, wręczenie książki kucharskiej z dedykacją czy spotkanie z młodymi ludźmi nie czyni przysłowiowej "wiosny". To dobry PR dla pary, kilka nagłówków w ogólnodostępnych mediach i może minimalny profit dla odwiedzanych miejsc/ organizacji/ ludzi. Możemy się sprzeczać, ale wciąż uważam, że pomoc humanitarna i jednoczesne noszenie bajecznie drogich sukienek od Diora czy innego Versace nie idzą ze sobą w parze...

   Usuń
  3. Zgadzam sie z kazdym zdaniem,mam wrażenie ze każda aktywność Meghan jest podnoszona do rangi zbawiania świata a działalność Kate do wycinanek z dziećmi.

   Usuń
  4. O, to, to...

   Usuń
  5. U Kate problemem jest praca sama w sobie. Podejmuje za mało inicjatyw,przez 8 lat nie stworzyła żadnego dużego projektu,a pokładano w niej duże nadzieje. Kate podczas swoich wyjść,zwłaszcza gdy w pobliżu są dzieci,tworzy piękny obrazek dla mediów i dla nas odbiorców,ale ma się poczucie że to tylko tyle,a nie aż tyle. Księżna interesuje się zdrowiem psychicznym,zdaje sobie sprawę z istoty prawidłowej kondycji zdrowia w tej kwestii,ale nie angażuje się w to na 100%. Choćby jej przemówienia o tym świadczą. Kibicuję Kate,ale powinna pracować więcej i ciężej. Wtedy nikt nie powiedziałby,że jej praca to tylko wycinanki.

   Usuń
 16. Czy ktoś mógłby jej dobrać odpowiedni stanik, biust ma pod pachami a przecież jest tyle fajnych modelujących biustonoszy dla kobiet w ciąży.
  Plus za kolor sukienki i fryzurę, minus za krój rodem z gwiezdnych wojen.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 The Cambridge and Sussex Family , Blogger