Księżniczka Charlotte


8 września 2014 roku, o godzinie 10:25- brytyjskiego czasu, rzecznik brytyjskiej rodziny królewskiej przekazał światu radosną nowinę... księżna Catherine i książę William spodziewają się swojego drugiego dziecka.

Ich Królewskie Wysokości Książę i Księżna Cambridge z radością informują, że Księżna spodziewa się ich drugiego dziecka. Królowa oraz członkowie obu rodzin są zachwyceni tą wiadomością.
Tak, jak w przypadku pierwszej ciąży księżna cierpi na Hypermesis Gravidarum. Księżna jest pod opieką lekarzy w pałacu Kensington.  
Płeć dziecka nie została podana, a narodziny były spodziewane na koniec kwietnia 2015 roku.

W sobotę 2 maja 2015 roku, o godzinie 6 rano- brytyjskiego czasu księżna Catherine została przyjęta do szpitala św.Marii w Londynie. Na miejsce przywiózł ja książę William, a księżna była w początkowej fazie porodu. 

Po godzinie 12 ogłoszono narodziny małej córeczki Kate i Williama. Dziewczynka przyszła na świat o godz. 8:34- lokalnego czasu i ważyła 3,75 kg. 


O jej narodzinach pierwsza dowiedziała się królowa Elżbieta, następnie rodzina książęcej pary, a na końcu informacja obiegła cały świat.

Tego samego dnia przed Pałacem Buckingham została wystawiona sztaluga z oficjalnym potwierdzeniem narodzin małej księżniczki.


Już w dniu narodzin para książęca wraz z córeczką opuścili szpital i udali się do pałacu Kensington. Stało się to kilka minut po godzinie 19- naszego czasu. 


Na jej cześć wiele ważnych obiektów w Londynie i nie tylko zostało podświetlonych na różowo.Były to m.in.Wieża mostu Tower bridge, Trafalgar Square, The London Eye,London's Golden Jubilee Bridge,Parliament Hill Peace Tower czy Niagara Falls. Jej zdjęcia pojawiły się na okładkach niemalże wszystkich brytyjskich gazet. Z okazji jej narodzin wydano oficjalne monety,które także otrzymały  dzieci urodzone tego samego dnia co księżniczka.

4 maja po godzinie 14.00- brytyjskiego czasu ,zostały wystrzelone honorowe salwy w dwóch miejscach w Londynie, by uczcić narodziny księżniczki Cambridge

Także 4 maja, w poniedziałek cały świat dowiedział się jakie imiona otrzymała córeczka Kate i Williama.

"Księżna Kate i Książę William z radością informują,że nazwali swoją córkę:
Charlotte Elizabeth Diana"


Księżniczka będzie tytułowana :

Jej Królewska Wysokość Księżniczka
 Charlotte Elizabeth Diana z Cambridge 

Nadane jej imiona nie są przypadkowe. Imię Charlotte jest to inna odmiana imienia Carole,czyli imienia mamy księżnej Kate, jest to również żeński odpowiednik imienia Charles, czyli taty księcia Williama- księcia Karola. Imię Charlotte jest drugim imieniem siostry Catherine, Pippy Middleton. Natomiast imię Elizabeth nadano jej na cześć jej prababci - królowej Elżbiety II, a imię Diana na cześć jej tragicznie zmarłej babci- księżnej Diany.

Następnego dnia, 5 maja narodziny księżniczki Charlotte zostały zarejestrowane przez księcia Williama,w pałacu Kensington, w obecności Alison Cathcart - urzędniczki z Westminster Register Office.


5 czerwca 2015 roku, ogłoszono datę chrztu księżniczki! 
Planowano go na 5 lipca tego samego roku.Ogłoszono,że obędzie się w kościele Św. Marii Magdaleny w Sandrigham, pod przewodnictwem arcybiskupa Canterbury, Justina Welby'ego.


6 czerwca 2015 roku, rzecznik pałacu Kensington opublikował na Twitterze pierwsze oficjalne zdjęcia księżniczki Charlotte. Mała księżniczka wraz z bratem pozowała do zdjęć. A wykonała je  ich mama, księżna Catherine. Zdjęcia zostały zrobione w połowie maja , w Anmer Hall . Czyli tam gdzie od 6 maja przebywa rodzina.


Chrzest księżniczki Charlotte odbył się 5 lipca 2015 roku, w kościele Św.Marii Magdaleny w Sandrigham.
W tym samym kościele, 30 sierpnia 1961 roku , została ochrzczona matka księcia Williama, księżna Diana.
Ceremonia miała charakter prywatny.  Zaczęła się po godz. 17:30 i trwała pół godziny. Wzięły w niej udział tylko 22 osoby: najbliższa rodzina, rodzice chrzestni wraz z małżonkami i niania księcia George'a i księżniczki Charlotte -  Maria Borallo. Ceremonię poprowadził arcybiskup Canterbury - Justin Welby.

Księżniczka została chrzczona przy użyciu Lily Font, które powstało w 1840 roku na zlecenie królowej Wiktorii i księcia Alberta. Jest to srebrno-złote naczynie, które jest częścią Crown Jewels i było używane do prawie wszystkich królewskich chrzciny od 1841.

 Księżniczka została ochrzczona umiarkowanie ciepłą wodą z rzeki Jordan. Podczas ceremonii zabrzmiały dwa hymny : "Praise to the Lord, the Almighty" i "Come Down, O Love Divine". James Meade przeczytał fragment Ewangelii Św. Mateusza 18, 1-5.

Księżniczka Charlotte była ubrana w szatę, którą wykonała Angela Kelly. Jest to replika kostiumu stworzonego w 1841 roku dla córki królowej Wiktorii.

Wśród chrzestnych znaleźli się tylko najbliżsi Kate i Williama, którzy są lojalni i godni zaufania.
*Sophie Carter - przyjaciółka Kate
*James Meade - przyjaciel Kate i  Williama
*Adam Middleton - kuzyn Kate
*Laura Fellowes - kuzynka Williama 
(córka siostry księżnej Diany-Jane )
*Thomas van Straubenzee - przyjaciel Kate i Williama 


9 lipca, opublikowano oficjalne zdjęcia ze chrztu Charlotte. Wykonano je w  Sandringham House, w posiadłości do której rodzina wraz z zaproszonymi gośćmi udali się po ceremonii na skromny poczęstunek.
Zdjęcia wykonał Mario Testino - ulubiony fotograf brytyjskiej rodziny królewskiej.


1 komentarz:

  1. Wg mnie na ostatnim zdjęciu księżniczka ma minę, którą kiedyś widziałam u Georg'a na jakimś zdjęciu.
    Ania L

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 The Cambridge and Sussex Family , Blogger