Decoupage - co to jest?

Decoupage Pyrzyce

Prasóweczki

Decoupage – co to istnieje? Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów np. z drzewa lub ceramiki, poprzez naklejenie na nie obrazu z papieru. Następnie budynek jest pokrywany warstwami lakieru. W rezultacie wzór wygląda jak stworzony.

Decoupage Choszczno

Krótka historia decoupage’u

Słowo decoupage pochodzi z francuskiego czasownika oznaczającego ”wycinać”. Metodę tę dawali jako pierwsi syberyjscy nomadzi do ozdabiania grobów zmarłych. Z nich metodę serwetkową przejęli Chińczycy. Używali oni decoupage’u do dekorowania m.in. lampionów i okien. W XVII wieku sztuka ozdabiania papierem wystąpiła we Włoszech, a później zaczęła być karana w wszystkiej Europie. Meble wykończone metodą serwetkową były tańszą wersję bardzo popularnych chińskich przedmiotów. Decoupage cieszył się wielką popularnością jeszcze w latach późniejszych, m.in. na dworze Ludwika XV.
Nadaj duszę przedmiotom codziennego użytku

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Szukasz efektywnego środka na ozdobienie mieszkania? Oraz że chcesz zajęcia, które uzna Ci oderwać się od codziennego pędu? Decoupage to preparat w jeden raz dla Ciebie. Dzięki niemu, możesz przywrócić zniszczone sprzęty domowe do działania, stworzyć oryginalny prezent lub zrealizować wizję wystroju wnętrza, która stanęła w tłu z względu braku odpowiednich ozdób. Nie potrafisz znaleźć wymarzonych dekoracji świątecznych? Zrób je taż! Wybierz dokładnie taki typ jaki marzysz i formą serwetkową stwórz własne, oryginalne pisanki lub bombki.
Ogranicza Cię tylko Twoja myśl

Decoupage Choszczno

Podstawki pod kubki, szkatułki, kuferki na biżuterię i pielęgnacje, wazoniki, pojemniki na chusteczki… dzięki technologii serwetkowej możesz całkowicie zmienić przestrzeń wokół siebie.
Decoupage Choszczno

Nie ważne czy chciałabyś odnowić starą komodę, tchnąć tkwienie w donicę na balkonie czy ozdobić w unikatowy sposób słoiki na materiały. Wszystko obecne natomiast dużo więcej możesz stworzyć przy zastosowaniu zaledwie kilku prostych narzędzi.
Decoupage Choszczno

Decoupage krok po kroku

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z decoupagem, najlepiej rozpocznij od ozdabiania obiektów drewnianych, ponieważ łatwo się z nimi wytwarza. Wybrany przedmiot najpierw trzeba wyczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po umyciu i wytarciu szmatką, pomaluj go akrylową farbą. Wybierz wzór jaki zamierzasz skorzystać i wytnij go. Jeśli używasz serwetki, zostaw tylko warstwę z ilustracją. Teraz przyklej wybraną grafikę specjalnym klejem do decoupage’u. Możesz i zastosować klej zbudowany z roztrzepanego białka jajka. Posmaruj spód i wierzch obrazka. Ostatnim stanem jest pokrycie ozdabianego przedmiotu lakierem tak, by papier nie był widoczny przy dotykaniu ozdabianej powierzchni.
Urządzenia do decoupage’u

Decoupage cieszy się coraz ogromniejszą popularnością. W biznesach plastycznych kupimy bez problemu klej, farby akrylowe i lakier dawany w technice serwetkowej. Znajdziemy tu też mnóstwo wzorów, jakie możemy skorzystać do ozdabiania przedmiotów, ale wielu z nich potrafimy jeszcze znaleźć we innym domu. Do decoupage’u możemy użyć m.in. pudełek, ramek, ceramiki, świeczników. Wzory warto wyciągnąć z serwetek, ale dobrze sprawdzą się i stare gazety, listy, zdjęcia, szkice lub inne rysunki. Niezbędne do cięcia ilustracji będą skuteczne nożyczki, nożyk lub żyletka. Do rozprowadzania kleju i farby potrzebujemy też pędzli, gąbki, wacików kosmetycznych czy chusteczek.
Decoupage Choszczno

Artykuł stanął we zgodzie Decoupage – co to jest?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments