drzewo genealogiczne królów anglii

Baza wiedzy

Znaleziony temat: drzewo genealogiczne królów anglii

Drzewo genealogiczne królów Anglii

Wprowadzenie

Drzewo genealogiczne to graficzna reprezentacja pokrewieństwa między różnymi osobami w rodzinie. W przypadku królów Anglii, takie drzewo może być niezwykle obszerne i pełne interesujących informacji na temat historii tego kraju.

Początki anglosaskich królów

Pierwszym znanym królem Anglii był Egbert, który panował w IX wieku. Jego potomkowie, zwani anglosaskimi królami, rządzili krajem przez wiele pokoleń, aż do podboju normandzkiego w 1066 roku.

Okres normandzki i Plantagenetów

Po podboju normandzkim, na tronie Anglii zasiadł Wilhelm Zdobywca z rodu Normandczyków. Jego potomkowie, z dynastii Plantagenetów, rządzili krajem przez wiele wieków, aż do wojny Dwóch Róż i wojny z Francją.

Dynastia Tudorów i Stuartów

W XVI wieku na tronie Anglii zasiadła dynastia Tudorów, początkowo z Henrykiem VII na czele. Następnie, w XVII wieku, władzę objęli Stuartowie, którzy mieli wiele konfliktów z parlamentem i prowadzili wojny domowe.

Hanowerianie i Windsorowie

W XVIII wieku na tronie Anglii zasiadła dynastia Hanowerska, która rządziła krajem aż do XX wieku. Obecnie, monarchią brytyjską rządzą Windsorowie, którzy są potomkami króla Jerzego V.

Podsumowanie

Drzewo genealogiczne królów Anglii jest pełne fascynujących postaci i wydarzeń historycznych. Poznanie genealogii królów pomaga zrozumieć historię tego kraju i relacje między różnymi rodami panującymi na Wyspach Brytyjskich.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: drzewo genealogiczne królów anglii

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments