Wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II, najdłużej panującej monarchini w historii Wielkiej Brytanii obiegła świat. Królowa Zjednoczonego Królestwa zmarła w wieku 96 lat.
W ciągu swoich siedmiu niezwykłych dziesięcioleci na tronie, Królowa konsekwentnie udowadniała, że jest równie potężną przywódczynią na arenie światowej, która skutecznie wspiera rząd brytyjski. Była źródłem inspiracji dla Brytyjczyków. W przemówieniu z okazji swoich 21. urodzin obiecała poświęcić życie służbie swojemu narodowi i tej obietnicy dotrzymała, pomimo że nigdy nie spodziewała się, że zostanie królową.
Dzieciństwo, powołanie i rodzina
Królowa Elżbieta II urodziła się jako pierwsze dziecko Alberta George’a Windsora i Elizabeth Bowes-Lyon. Na świat przyszła w Londynie w 1926 roku i dorastała tam wraz ze swoją młodszą siostrą Margaret. Kiedy jej wujek, król Edward VIII, w 1936 roku podjął bezprecedensową decyzję o abdykacji po ślubie z amerykańską towarzyską życia Wallis Simpson, jej ojciec został królem Jerzym VI. Tym sposobem zmieniła się linia dziedziczenia tronu monarchii. Po przedwczesnej śmierci króla Jerzego w 1952 roku, księżniczka została wezwana do objęcia tronu. Miała zaledwie 25 lat. Koronowana została w 1953 roku w Opactwie Westminsterskim. Elżbieta spotkała księcia Filipa w 1939 roku i chociaż miała zaledwie 13 lat, stanowczo stwierdziła, że właśnie wtedy się zakochała. Od tej chwili para zaczęła wymieniać listy. Osiem lat później pobrali się w Opactwie Westminsterskim podczas eleganckiej ceremonii. Małżeństwo przetrwało ponad siedem dekad, aż do śmierci Filipa w roku 2021. Królewska para wychowała trzech synów: Karola, Andrzeja i Edwarda oraz córkę Annę.
Międzynarodowa misja Elżbiety II
Szacuje się, że podczas swoich rządów królowa odwiedziła ponad 110 krajów, zwiększając liczbę państw członkowskich Wspólnoty Narodów z ośmiu do 54. W 1991 roku została pierwszym brytyjskim monarchą, który przemawiał w Kongresie USA, wzywając polityków do utrzymania harmonii między Europą a Ameryką. Ale chyba największym historycznym osiągnięciem Królowej, było dla Wielkiej Brytanii obalenie 300-letniej zasady primogenitury męskich kontynuatorów linii i zdobycie równych praw do tronu dla żeńskich potomków. Elżbieta II była patronką ponad 600 organizacji wspierających działania w zakresie ochrony przyrody, edukacji i sztuki.
Monarchini blisko narodu
Królowa zawsze była biegła w sztuce komunikacji. Od pierwszych dni istnienia telewizji występowała na ekranie. Konsekwentnie transmitowano jej przesłanie świąteczne, dokumentowano zaręczyny i królewskie wycieczki, a także udostępniano relacje z uroczystości rodzinnych. Królowa nie ustępowała współczesności co udowodniła stając się pierwszym brytyjskim monarchą, który dołączył do mediów społecznościowych. W 2014 r. wysłała swój debiutancki tweet, który podpisała „Elizabeth R”. Wiele osób czule wspomina również jej występ u boku Jamesa Bonda na ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012, z trzema jej ukochanymi psami rasy corgi, które wabiły się Willow, Holly i Monty.
Ikona stylu
Królowa zostanie zapamiętana również, jako ikona stylu. W doborze kreacji często odzwierciedlała nastrój i ducha narodu. Inspirowała niezliczonych projektantów z Wielkiej Brytanii i świata swoją zgrabną sylwetką i upodobaniem do jasnych odcieni żółtego, fuksji, fioletu, szarego, które wybrała, jak twierdziła, aby łatwiej ją dostrzec w dużym tłumie. Pozostała wierna kilku wybranym brytyjskim projektantom, w tym Hardy’emu Amiesowi, Angeli Kelly, Stewartowi Parvinowi. Dziedzictwo królowej jest widoczne w wielu branżach kreatywnych, w tym w sztuce. Królowa bowiem najczęściej przedstawianą, na obrazach i portretach, monarchą w historii. O Królowej nakręcono wiele dokumentów, filmów biograficznych i kinowych.
Podsumowanie
Królowa była inspirującą postacią, która nigdy nie zachwiała się w swoich obowiązkach wobec Brytyjczyków. Dumnie strzegła statusu monarchii w brytyjskim społeczeństwie i zapewniła miejsce w sercach Brytyjczyków i ludzi na całym świecie. Pamięć o Królowej Elżbiecie II przetrwa wieki.