Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może osiągać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w charakterze wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych z siebie źródłach. Myśl jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Więcej na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić liczą się krajowi konsultanci w możliwości rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych.

– Dochodzimy do historii bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co robić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostał w systemie „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to wyjątkowo przystępny lek podawany przy cukrzycy typu II i potwierdzany przez ogromną grupę pacjentów. Z wielu lat powtarza się o tej podstawie jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a a nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków zapewne stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Uczy się, że w Polsce leczy ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najkorzystniejszą i najważniejszą substancją używaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak jeszcze często przy leczeniu cukrzycy standardu I. Z paru lat leki z obecną podstawą czynną są swoisty renesans. Odkryto bo jej znakomite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z znajomych danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji też w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal całą Europę. Szkodliwą podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest śmiertelnie kłopotliwy dla wątroby. Pamięta i działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z bliskich źródeł wskazuje, że normy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem oznacza w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się jednak za mało lat okazać, że dobrzy na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej ilości NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dalej

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że czas na oficjalne przykłady będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba rozwiązań do sprawy poważnie, zarazem jednak nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do własnego lekarza rodzinnego. Ten i, w współzależności od wydanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na następne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z zasady mniej przydatne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmian zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje ale w teorii. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w handlu, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dobę. Poprawienie ich na następne materiały lecznicze zapewne stanowić przełomowe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych leków z sektora europejskiego – co jest kiedy dużo prawdopodobne – zapewne stanowić problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina umieszcza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na rodzimym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments