Obrączki ślubne są od wieków bardzo ważnym symbolem. Początkowo noszone tylko przez kobiety, od czasów wojen światowych – także przez mężczyzn. W przeciwieństwie do wielu zakupów ślubnych, obrączki będą służyć przez cały czas trwania związku. Warto więc zadbać o to, by były dobre jakościowo i możliwie estetyczne.
Obrączki ślubne – ile karatów?
Najpopularniejszym rodzajem złota, jakie wykorzystywane jest w naszym kraju do produkcji obrączek ślubnych, jest to czternastokaratowe. Możliwe są jednak także inne opcje – osiemnaście lub dziewięć karatów. Ich liczba odpowiada procentowej zawartości czystego złota w wyrobie jubilerskim. Czternaście karatów oznacza przynajmniej 58.5% tego cennego kruszcu. Inny zapis tej wartości to próba 585.
Im więcej karatów, tym, naturalnie wyższa wartość obrączki. Tu jednak warto zwrócić uwagę, że złoto to miękki i plastyczny metal. Im wyższa będzie jego ilość w obrączkach ślubnych, tym bardziej specjalistycznej obróbki będzie wymagać w celu zachowania trwałości oraz odpowiedniej twardości. To także wpływa windująco na cenę.
Obrączki ślubne – jaki kolor złota?
Obrączki ślubne mogą być wykonywane z różnych kolorów złota. Gdy dodamy do czystego kruszcu odrobinę miedzi, złoto zmieni odcień na bardziej czerwony. W przypadku domieszki palladu – stanie się białe. Tego typu wariacje jubilerskie cieszą się dużym zainteresowaniem. Wśród istotnych wariantów, jakie mamy do wyboru, warto zwrócić także szczególną uwagę na tzw. złoto rodowane. Rod to metal z rodziny platynowców. Pokrycie obrączek ślubnych cienką warstwą rodu (czyli rodowanie) nada im szlachetnego, srebrnego połysku.
Z grawerem czy bez?
Popularnym zwyczajem wśród młodożeńców jest grawerowanie na wewnętrznej stronie obrączek ślubnych pamiątkowego napisu. Siłą rzeczy, zwykle nie może on przekraczać ok. 30 znaków ze spacjami. Najczęściej młode pary wybierają jako treść imię drugiej połówki oraz datę wstąpienia w związek małżeński.
Warto zdecydować się na taki drobiazg (nie jest to droga usługa), gdyż zwiększamy w ten sposób pamiątkową wartość obrączek. Taki napis będzie czymś szczególnie cennym po wielu latach. Techniki grawerowania są zasadniczo trzy: ręczna, laserowa oraz maszynowa.
Obrączki ślubne – różne rodzaje zdobienia
Obrączki nie muszą być zawsze jednakowe i wykonane dla każdej pary według jednego standardu. Pewnym sposobem na personalizację (obok graweru) jest matowanie (tu możliwe są różne gradacje, czyli poziomy zmatowienia). Ciekawą opcją jest także diamentowanie. Matowanie to po prostu pozbawienie obrączek ślubnych ich naturalnego połysku. Efekt jest całkiem intrygujący. Ten zabieg jubiler może przeprowadzić ręcznie lub maszynowo. Z kolei diamentowanie to nacinanie powierzchni obrączek specjalnym, diamentowym nożem według wybranego przez klientów wzoru.
Wybierając dla siebie obrączki – lepiej nie decydować się na żadne ekstrawaganckie rozwiązania. Im bardziej klasyczny wzór wybierzemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasz nabytek szybko wyjdzie z mody. Ważnym pytaniem, na jakie (z wielu pojawiających się) warto sobie odpowiedzieć – jest wybór między płaskimi a nieco wypukłymi obrączkami. Choć moda jest zmienna, często można spotkać się z opiniami, że płaski wzór jest bardziej praktyczny, łatwiejszy do utrzymania w czystości i po prostu wygodniejszy.
Partnerem artykułu jest salon jubilerski Marko.