Gdyby zrobić sondaż, na jaką formę pomocy są otwarte nasze serca, to naczelne miejsce zajmie pomoc dzieciom. Najbardziej wzruszamy się, gdy widzimy krzywdę dziecka. Czy jest to wykluczenie edukacyjne, bieda, choroby wśród dzieci, to nie szczędzimy datków.
Najczęściej wspieramy fundacje, które swoje cele kierują na pomoc dzieciom. Jest ich w każdym cywilizowany kraju, wiele i ich kampanie przekonują nas, że nasze datki, to nie są w próżno wyrzucone pieniądze. Wśród wielu fundacji są takie, które pomagają w utrzymaniu zdrowia i dobrego odżywiania dzieci, są też takie, które koncentrują się na edukacji, jest także wiele fundacji, które walczą z ubóstwem wśród dzieci, są także takie, które walczą o prawa dzieci. Pomoc dzieciom świadczona jest od lat, bo są one same o siebie nie zawalczą, gdy są pozbawione warunków do godnego przeżywania dzieciństwa.
Pomoc dzieciom w Sudanie
Pomoc dzieciom w utrzymaniu dobrego zdrowia i odpowiedniego odżywiana, to najczęściej praca nad poprawą warunków w tych dwóch kwestiach na terenach Afryki Północnej i Biskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej, Azji i Pacyfiku i Afryki Subsaharyjskiej. Jednak nie należy skupiać się wyłącznie na tych zakątkach świata. Europa nie jest pozbawiona tego problemu. Pomoc dzieciom i pomoc rodzicom w tych obszarach trzeba było zacząć organizować, gdy wybuchła wojna na terenach Ukrainy. Działania wojenne, to zdecydowanie jednej z najczęstszych problemów ze zdrowiem i odżywianiem wśród dzieci. W wyniku działań wojennych, które wybuchły w Sudanie, około 222 tysiące dziewcząt i chłopców jest poważnie niedożywionych. Razem z nimi młode matki , ponad 7 tysięcy kobiet, ryzykują śmiercią , jeśli w nadchodzących miesiącach ich potrzeby żywieniowe i zdrowotne nie zostaną zaspokojone . Z nowych danych opublikowanych przez Sudan Nutrition Cluster, wynika, że w Sudanie ma być ponad 2,9 miliona dziewcząt i chłopców jest poważnie niedożywionych , a kolejne 729 tysięcy dzieci w wieku poniżej pięciu lat cierpi na poważne, ostre niedożywienie, które jest jego najbardziej niebezpieczną i śmiertelną formą. Spośród tych dzieci ponad 109 tysięcy jest zagrożonych powikłaniami medycznymi, takimi jak odwodnienie, hipotermia i hipoglikemia, które wymagają intensywnej i specjalistycznej opieki w szpitalu. Pomoc dzieciom z Sudanu obejmuje zatem finansowanie programu dożywiania awaryjnego, które jest niezbędne, by dzieci przeżyły koszmar wojny.
Głód wśród dzieci w Gazie
Podobnie rzecz się ma w oblężonej przez wojska Izraelskie Gazie. Obecnie w północnej Gazie jedno na troje dzieci poniżej drugiego roku życia cierpi na ostre niedożywienie , a odsetek ten podwoił się od stycznia – według danych Instytutu Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ze sprawozdań Ministerstwa Zdrowia Gazy wynika już, że co najmniej 23 dzieci zmarło z powodu niedożywienia i odwodnienia. Śmiertelność dzieci , która już rośnie, osiągnie nowy poziom bez natychmiastowego i ostatecznego zawieszenia broni i nieograniczonego dostępu do pomocy. Pomoc humanitarna szeroko dostępna w Strefie Gazy, to pomoc dzieciom w ratowaniu ich przed śmiercią głodową i utratą zdrowia.