Turystyka Świebodzin

Lubuskie

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w sporej wadze tworzą na turystykę. Również nie trzyma się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe zyski przynosi turystyka masowa. I skuteczna i kwalifikowana może przynieść dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Słubice

Turystyka masowa na Mazurach

Trudno o nieco bardziej łatwego, jak więc, że niejako „ostoją” turystyki dużej w tym kraju są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w ostatnich latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Wytwarza się zauważyć nowy trend – są to turysty z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z pól biwakowych otrzymujących się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Słubice

Przecież nie w wszystkiej strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w tym wzbudzający kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal pracują na dolach. Posiadają także często dylemat – czy łączyć się na wielopiętrowe budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami stają się coraz wyższe.

Turystyka Słubice

Mikołajki są kolejny problem związany z zamiarami budowy możliwości dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów była przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do inwestycji z takim przebiegiem nie doszło. Ta cenna wzbudza kontrowersje dodatkowo w nowych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też lokalna kuchnia. Nie są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie mówi to przeważnie żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Słubice

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z nielicznymi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną znaleźć spokój. Lecz są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach stosowane są między innymi do skoków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych klientów są tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to ilość swoich samorządów pamięta też problemy powiązane z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w niektórych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. I stanowi wtedy sama w świecie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Słubice

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments